برنامه نویس

برنامه نویس
آخرین نظرات
  • ۱۷ فروردين ۹۵، ۰۰:۲۳ - آرین :)
    :)

نگاهی سریع ب تکامل زبان برنامه نویسی

يكشنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۰:۲۸ ق.ظ

آیا در مورد زبان های برنامه نویسی که در دنیای اطراف شما و در نرم افزارها مورد استفاده قرار می گیرد کنجکاو هستید؟ در این مقاله زبان های برنامه نویسی عمده از ۵۰ سال گذشته  به این طرف برجسته شده و در ضمن جایی که شما از هر زبان برنامه نویسی به طور غیر مستقیم استفاده کرده اید و می کنید ذکر گردیده است.سال: ۱۹۵۷
زبان برنامه نویسی: Fortran

FORTRAN مخفف کلمه (FORmula TRANslation)  به معنی ترجمه گر فرمول ها بود و قدیمی ترین زبانی هست که هنوز مورد استفاده قرار می گیرد. فرترن که توسط آقای جان باکوس (John Backus) به وجود آمد در ادامه به منظور انجام محاسبات سطح بالا در مسائل مهندسی، ریاضی و آمار توسعه یافت. این زبان هنوز در سازمان های فضایی، صنایع خودروسازی و سازمان های دولتی و موسسات تحقیقاتی مورد استفاده قرا می گیرد.
نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: سرویس ملی هواشناسی
نکات تکمیلی:
۱-صفحه کلیدهای به شکل امروزی موسوم به QWERTY نخستین بار در سال ۱۸۷۴ به منظور بالابردن سرعت تایپ حروف در ماشین تحریر ها به وجود آمدند، اما همین صفحه کلید ها علت اصلی ساختار حرفی اکثر زبان های برنامه نویسی کامپیوتری هستند!
۲-چینش حروف در این نوع صفحه کلید ها بر اساس آنالیز موارد احتمالی قفل کردن دکمه های حروف در اثر فشردن سریع بود و طراحی QWERTY بر اساس جدا قرار گرفتن دکمه های نزدیک به هم در دو ردیف مانند T و H صورت گرفت.
سال: ۱۹۵۹
زبان برنامه نویسی: COBOL
مخفف عبارت Common Business Oriented Language یا زبان عمومی مخصوص تجارت، همانطور که از اسمش معلوم بود پشت پرده اکثر سیستم های مالی و بانکی قرار داشت از جمله سیستم دستگاه های خودپرداز یا ATM ، کارت های اعتباری، همچنین در شبکه های مخابراتی و تلفن های ثابت و سلولی، سازمان ها و نهاد های دولتی و بیمارستان ها، صنایع خودروسازی و حتی در سیستم های ترافیک شهری. تیم توسعه زبان کوبول به رهبری دکتر گریس موری هاپر (Grace Murray Hopper)  در سال ۱۹۵۹ برای ایجاد یک زبان یک دست و کاربر پسند برای معاملات مالی و تجاری تشکیل شد.
نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: سرویس پست ملی ایالات متحده امریکا
نکات تکمیلی:
۱- در سال ۱۹۳۷ ، کد های باینری موضوع رساله آقای کلاود شانون در زمینه ترجمه متن به کد های ریاضی بود که پایه و اساس اولین رایانه الکترومکانیکی کاملا عملی در سال ۱۹۴۱ به نام زئوس Z3 گردید.
۲- کامپوترها هنوز از زبان باینری ۰ و ۱ استفاده می کنند، اما دیگر کمتر برنامه نویسی پیدا می شود که هنگام برنامه نویسی مجبور باشد مدام از ۰ و ۱ برای تایپ دستورات استفاده نماید!
سال: ۱۹۶۴
زبان برنامه نویسی: BASIC
زبانی که توسط گروهی از دانشجویان در کالج دارثموث  به وجود آمد، مخفف عبارت Bigginers All-purpose Symbolic Instruction Code  یا زبان همه منظوره سمبلیک سطح مبتدی بود که به منظور ارائه یک زبان ساده شده برای استفاده افرادی که پیش زمینه قوی در زمینه ریاضیات یا اطلاعات فنی نداشتند طراحی شد. نسخه بهینه سازی شده ای از بیسیک که توسط بیل گیتس و پل آلن نوشته شده بود به عنوان اولین محصول شرکت نوپای مایکروسافت حالت تجاری به خود گرفت. این محصول به M.I.T.S برای توسعه محصول این شرکت با نام Altair فروخته شد.
نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: نمونه اصلاح شده بیسیک در سال ۱۹۷۷ به عنوان موتور راه انداز سیستم عامل رایانه اپل ۲ مورد استفاده قرار گرفت.
نکات تکمیلی:
۱- هم اکنون بیسیک بیش از ۲ میلیون خط کد مورد استفاده دارد، در حالی که این رقم در سال ۱۹۷۵ تنها ۴۰۰۰ خط بود.
سال: ۱۹۶۹
زبان برنامه نویسی: C
زبان سی بین سال های ۱۹۶۹ و ۱۹۷۳ توسط دنیس ریتچی (Ritchie)  در لابراتور تلفن بل برای استفاده در سیستم های یونیکس توسعه یافت. این زبان به این علت C نام گرفت که ویژگی های اصلی خود را از زبان دیگری که B نام داشت گرفته بود و در واقع نسخه اصلاح شده آن زبان بود.
این زبان به قدری قدرتمند بود که در سال های بعد اکثر سیستم ها با هسته یونیکس به زبان سی بازنویسی شدند-یونیکسی که از اولین هسته های سیستم عامل بود که در زبانی غیر از اسمبلی به کار گرفته شد.
نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: سیستم عامل لینوکس امروزی بر مبنای C نوشته شده.
سال: ۱۹۷۰
زبان برنامه نویسی: PASCAL
زبانی که به افتخار بلیز پاسکال دانشمند معروف فرانسوی به این نام نهاده شد، دانشمندی که اولین ماشین حساب را در سال ۱۶۴۱ اختراع کرد. نیکلاس ورث (Wirth) ابتدا زبان را به جهت ارائه یک ابزار آموزشی ایجاد کرد اما در ادامه رشد یافت و کاربرد تجاری به خود گرفت.
نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: شبکه Skype (زبان OBJECT PASCAL)
نکات تکمیلی:
اولین نگارش برنامه word تقریبا ۲۷۰۰۰ خط کد برنامه نویسی داشت. امروزه آخرین نگارش آفیس بیش از ۳۰ میلیون خط کد برنامه نویسی دارد!
سال: ۱۹۸۳
زبان برنامه نویسی: ++C
در آزمایشگاه های بل، آقای بجارن استروستروپ (Bjarne Stroustrup)  زبان C را به نسخه C++ ارتقا داد و یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی تا زمان حاضر را خلق کرد.. این زبان از سال ۱۹۸۶در لیست ده زبان برنامه نویسی برتر تاریخ رایانه قرار گرفت و در سال ۲۰۰۳ موفق به کسب Hall of Fame  گردید.
نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: مایکروسافت آفیس، ادوبی PDF Reader و مرورگر موزیلا فایرفاکس
سال: ۱۹۸۷
زبان برنامه نویسی: PERL
لری وال (Wall)، یک برنامه نویس یونیکس زبان پرل را پس از آنکه مشغول استخراج داده برای تهیه یک گزارش بود و متوجه شد یونیکس قادر نیست این عملیات را به شیوه مطلوب به انجام رساند به وجود آورد. PERL مخفف عبارت Practical Extraction Report Language یا زبان عملی استخراج گزارش است. آنطور که این زبان توسط مخترعش توصیف شده: زبانی است برای «انجام سریع کار شما»!
نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: استفاده شده توسط CRAIGSLIST
سال: ۱۹۹۱
زبان برنامه نویسی: PYTHON
Monty Python
Monty Python
Monty Python که نام یک برنامه کمدی تلویزیونی بود به عنوان الهام بخش نام این زبان استفاده شد. آقای Guido Van Rossum  این زبان را به منظور اصلاح مشکلات موجود در زبان ABC توسعه داد و همچنان به عنوان رهبر تیم طراحی این زبان انجام وظیفه می کند.
نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: مورد استفاده در موتور جستجوی گوگل، یوتیوب و سازمان فضایی ناسا
نکات تکمیلی:
در سیستم عامل مک OS/X 90 میلیون خط کد استفاده شده.
سال: ۱۹۹۳
زبان برنامه نویسی: RUBY
یوکی هیرو ماتز ماتسوموتو  این زبان را برای ماه تولد خود که جولای بود  رابی نامید. او این زبان را با ترکیبی از قسمت های مورد علاقه خود از زبان های پرل، اسمالتاک (Smalltalk)،Eiffel، Ada و Lisp به وجود آورد.
نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: استفاده شده توسط BASECAMP
سال: ۱۹۹۵
زبان برنامه نویسی: PHP
راسموس لردورف زبان پی اچ پی را نخستین بار برای جایگزین کردن اسکریپت هایی از زبان پرل برای صفحه وب شخصی خود توسعه داد. امروزه این زبان به قدری توسعه یافته که بخش عظیمی از معماری جهان وب را بر دوش می کشد . از جمله ۲۰ میلیون وب سایت اینترنت.
نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: فیس بوک
نکات تکمیلی:
برای ویندوز ۹۵  حدود ۱۵ میلیون خط کد نوشته  شد. این عدد برای ویندوز ۷ بیش از ۵۰ میلیون خط کد است!
سال: ۱۹۹۵
زبان برنامه نویسی: JAVA
تیمی از توسعه دهندگان شرکت سان مایکرو سیستمز به رهبری جیمز گاسلینگ زبان جاوا را برای اجرا در ست-آپ باکس های تلویزیون های تعاملی توسعه دادند. جاوا اکنون روی بیش از ۱٫۱ میلیارد رایانه شخصی در سرتاسر جهان کار می کند و بسیاری وب سایت ها بدون ان اصلا کار نمی کنند.
نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: استفاده شده در خودروی مریخ نورد در سال ۲۰۰۴
سال: ۱۹۹۵
زبان برنامه نویسی: JAVASCRIPT
زبان های JAVA و JAVASCRIPT به هم بی ارتباطند و تفاوت های بسیاری با هم دارند.
زبان JAVASCRIPT در اصل توسط برندن ایچ (Eich) در شرکت Netscape  و تحت نام Mocha شکل گرفت. جاوا اسکریپت از دستوراتی استفاده می کند که الهام گرفته از زبان C است.
اگر چه می توان از جنبه کلاینت یا مرورگر آن را مورد استفاده قرار داد، اما امروزه بیشتر در سرور ها به عنوان نود js استفاده می گردد. همچنین زبان برنامه نویسی آژاکس (AJAX) نیز وابسته به جاوا اسکریپت است.
نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی:  مورد استفاده در RACKSPACE (سمت کلاینت)
سال: ۲۰۰۵
زبان برنامه نویسی: RUBY ON RAILS
زبان RUBY ON RAILS توسط دیوید هینمیر هنسون زمانی که در BACECAMP کار می کرد به وجود آمد، یک ابزار مدیریت پروژه با ۳۷ ابزار. آقای هنسون ابتدا زبان  RUBY ON RAILS را به صورت منبع باز در جولای ۲۰۰۴ منتشر کرد. اما حقوق استفاده از این پروژه را تا فوریه ۲۰۰۵ در اختیار دیگر برنامه نویسان قرار نداد. هم اکنون این زبان به نگارش ۳٫۰٫۷ رسیده و بیش از ۱۸۰۰ شرکت کننده دارد.
نکات تکمیلی:
یک برنامه کاربردی مثلا یک بازی برای آیفون در حدود ۲ میلیون خط کد برنامه نویسی دارد!
در جدول محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در ماه می ۲۰۱۱ زبان جاوا با حدود ۱۸ درصد محبوب ترین است و بعد از آن C و C++ در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

 


  • G.Dastpak

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی